Atrakcje turystyczne

 Cenisz sobie spokój? Kochasz aktywny wypoczynek: jazdę na rowerze, piesze wędrówki i zwiedzanie pobliskich zabytków? To wszystko i jeszcze więcej znajdziesz w niedalekiej odległości od Flamandii oraz Willi Leśna. Mamy bogatą ofertę dla dużych i małych, starszych, i młodszych. Przyjedź do nas sam, z rodziną lub z przyjaciółmi.

Asset 11

Góra Żar – Kolej Linowo-Terenowa

Żar to bardzo popularna góra w Beskidzie Małym. Znajduje się nad Jeziorem Międzybrodzkim. Na szczyt można wjechać koleją linową, złożoną z dwóch tramwajów, które mijają się w połowie drogi. W zimie Żar, jako miejsce aktywnego wypoczynku, chętnie jest odwiedzany przez narciarzy i snowboardzistów.

Asset 11

Zator – Energylandia

Energylandia to najnowocześniejszy w Polsce Rodzinny Park Rozrywki i Największe Wesołe Miasteczko w kraju. Atrakcje dla siebie znajdą w nim dorośli, młodzież i dzieci.

Asset 11

Inwałd – Inwałd Park, Park Miniatur

W jednym miejscu znajdziecie 5 Parków Rozrywki. To: Park Miniatur, Dinolandia, Warownia, Mini Zoo „KUCYK” i Ogród Jana Pawła II. 1 bilet pozwala na dwa dni wspaniałej zabawy!

Asset 11

Bielsko-Biała – tzw. „Mały Wiedeń”
Szyndzielnia/trasy rowerowe

To piękne i ciekawe miasto leżące u stóp Beskidu stanowi dobrą bazę do wypadów na szczyty Beskidu Małego i Śląskiego.  W granicach miasta można zdobyć na piechotę Szyndzielnię. Można też wjechać na górę nowoczesną kolejką gondolową. Więcej o atrakcjach i zabytkach Bielska-Białej, które warto zwiedzić w czasie urlopu można poczytać na stronie Meteora.

Asset 11

Pszczyna – Zamek Księżnej Daisy/Zagroda Żubrów

To niezwykle urocze miasto położone wśród lasów, może poszczycić się wspaniałą architekturą. To tu znajduje się Zamek Pszczyński, w którym mieszkała legendarna Księżna Daisy. Inną atrakcją jest Pokazowa Zagroda Żubrów.

Asset 11

Wadowice – Rodzinny Dom Karola Wojtyły, Ojca Świętego Jana Pawła II

Niewielkie miasto w Małopolsce, o którym słyszał chyba każdy. Wszystko za sprawą papieża Polaka, który tutaj przyszedł na świat. Teraz w jego rodzinnym domu znajduje się muzeum.

Asset 11

Oświęcim – Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau/Life Festiwal

Oświęcim to miasto ze wspaniałą historią sięgającą XII wieku oraz wieloma zabytkami. Na świecie znany jest ze zbudowanego przez Niemców w czasie II wojny światowej obozu koncentracyjnego i zagłady, obecnie Miejsca Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau. Od 2010 roku w mieście odbywa się Life Festival Oświęcim. Wystąpiły na nim m.in. takie gwiazdy jak: Peter Gabriel, Sting, Eric Clapton czy Soundgarden.

Asset 11

Żywiec – Muzeum Browaru Żywiec

Żywiec słynie z wyśmienitego piwa, ale również z pięknych zabytków, zamku i żywo kultywowanych tradycji. Każdego roku, latem, odbywają się tu Dni Kultury Beskidzkiej – ciekawa, folklorystyczna impreza plenerowa.

Wilamowice i okolice

Kulturowa enklawa

Historia Wilamowic sięga XIII wieku. Wtedy to, po przejściu hord tatarskich, sprowadzono na te ziemie osadników pochodzących z Europy Zachodniej, najprawdopodobniej z dzisiejszych Niderlandów.

Wilamowianie i język wilamowski
Przybysze założyli najpierw osadę Stara Wieś a następnie wraz z kolejną falą migracji – Wilamowice. Stara Wieś uległa wkrótce asymilacji z otaczającą je ludnością polską. Wilamowice (lub Wymysoü, jak nazywali je rdzenni mieszkańcy) zachowały jednak swoją odrębność.
Osadnicy przywieźli ze sobą wysoką kulturę rolną oraz umiejętności tkackie, i to właśnie tymi dziedzinami zajmowała się zdecydowana większość ludności. Byli oni ponadto bardzo dobrymi handlarzami. Stanowili społeczność typowo endogamiczną, co miało kapitalne znaczenie w przekazie kulturowym tradycji. Wilamowianie, przejąwszy elementy kultury polskiej, stworzyli wyizolowaną, niepowtarzalną kulturę – żywą aż do połowy XX wieku, a jej integralną częścią był język wilamowski.
Pierwsze lata po II wojnie światowej przyniosły prześladowania – zabroniono używania wilamowskiego, do szkół wprowadzono język polski, zakazano również noszenia tradycyjnych

strojów, obchodzenia świąt, kultywowania tradycji. Chodź większość zakazów zniesiono w latach 50. ubiegłego wieku, procesu zanikania i wymierania kultury nie udało się zahamować – młode pokolenie Wilamowian nie było już zainteresowane językiem i zwyczajami przodków. Współcześnie działają jeszcze zespoły regionalne, kilku zapaleńców próbuje uczyć się języka i zainteresować nim innych, ale to już nie to.

Śmiergusty w Wilamowicach
Do Wilamowic najlepiej wybrać się podczas któregoś ze świąt lub festiwali folklorystycznych, wtedy bowiem można zobaczyć tradycyjne tańce czy stroje. Taką okazją mogą być na przykład obchodzone corocznie Wilamowskie Śmiergusty oraz organizowane przy okazji Wiosenne Spotkanie Zaprzyjaźnionych Gmin i Grup Etnicznych Europy.
Wilamowskie Śmiergusty – to zwyczaj kultywowany do dzisiaj w drugi dzień Świąt Wielkanocnych. Polega na polewaniu wodą oraz wrzucaniu do wanny na rynku wszystkich panien. Wydarzenie to jest bardzo widowiskowe. Łączy zabawę z tradycją, podtrzymywaną wciąż przez młodych ludzi.